Kameny zmizelých jsou nově i v Čakovicích

Kameny zmizelých – pátrání po dalších osudech židovských občanů, kteří byli před 2. světovou válkou spojeni s Čakovicemi.

Kameny zmizelých v Čakovicích. Foto: Aneta Drábková

 

Znáte stolpersteiny neboli Kameny zmizelých?

Studenti gymnázia spolu s Mgr. Kateřinu Arnotovou z Městského úřadu Čakovice pátrají po dalších osudech židovských občanů, kteří byli před 2. světovou válkou spojeni s Čakovicemi. Snažíme se jménům vtisknout obličeje, prázdná čísla vyměnit za osudy jednotlivých lidí a k adresám najít dobové fotografie domů tak, abychom odkryli lidské příběhy, a historie k nám mohla promluvit.

Slavnostní odhalení kamenů zmizelých před domem č.p. 14. Foto: Aneta Drábková

Foto: Aneta Drábková

V minulém týdnu se po celém světě slavil Den veteránů a připomínali jsme si padlé hrdiny válečných konfliktů. Studenti našeho gymnázia se dne 9. listopadu zúčastnili velice působivé akce – pokládání Kamenů zmizelých u nás v Čakovicích. Datum bylo symbolické, neboť dne 9. listopadu 1938 došlo k velkému pogromu na židovské obyvatelstvo v nacistickém Německu.

Kameny zmizelých jsou pokládány po celé Evropě před domy, kde žili židovští otcové, matky i děti, kteří byli perzekuováni a téměř všichni deportováni do koncentračních táborů, odkud se velká část z nich už nevrátila. I v naší městské části žilo několik židovských rodin – včetně doktora Marodyho, na jehož památku byla v Čakovicích pojmenována ulice.