Besedujeme, cestujeme a natáčíme díky projektu EU

Celé to začalo besedou, tedy vlastně nápadem. Nápadem seznámit žáky s prací europoslance. A povedlo se! V říjnu roku 2022 se žáci 1A a 3S setkali tváří v tvář s Jiřím Pospíšilem, kladli mu otázky ohledně fungování Evropské unie, práce europoslance a předsednictví České republiky Radě Evropy. Ale nejen mluvením živ je student a v rámci projektu Na cestě k udržitelnému rozvoji se začaly dít věci.

Po tomto prvním setkání vyrazila (na pozvání pana Pospíšila) výprava žáků na exkurzi do Evropského parlamentu.Stipendijní program byl bohatý – prohlídka Štrasburku, ochutnávka francouzských specialit (šneci samozřejmě nesměli chybět) a v neposlední řadě seznámení se s fungováním sídla Evropské unie.

Romana Kolínská ze 3S říká: „Pobyt mi přinesl hlavně hodně zážitků. Seznámila jsem se se zajímavými lidmi a vytvořila nová přátelství. Navštívili jsme vánoční trhy a dozvěděli se více o francouzské kultuře v období Vánoc. Mohli jsme ochutnat tradiční francouzskou kuchyni. Součástí programu byla plavba lodí kolem města, díky které jsme si město prohlédli, seznámili se s jeho architekturou a dozvěděli se o něm spoustu zajímavých informací.
Návštěva Evropského parlamentu mi rozšířila obzory. Dozvěděla jsem se plno zajímavých informací o stavbě samotné i o tom, jak to v Evropském parlamentu chodí. Mohla jsem se účastnit plenárního zasedání Evropského parlamentu a na vlastní oči vidět, jak takové jednání probíhá.“

A po tomto skvělém zážitku se děti pustily do práce! Učily se pracovat s různými typy kamer, navštívily řadu institucí (např. archivy, CAMP), setkávaly se se zajímavými osobnostmi a odborníky. Skupina našich odvážných se vrhla na mediální tvorbu. V rámci volitelného semináře vedeného videotrenérem a reportérem získali zkušenosti s multimediální tvorbou i s její prezentací, vyzkoušeli si profesionální televizní techniku i práci v Mediálním domě. A výsledek nás všechny nadchl! Díky jejich práci a nasazení vznikl “film”, který byl také zaměřen na městskou část, v níž se naše gymnázium nachází.