Příběhy našich sousedů

Loni na podzim se dvě pětičlenné skupiny žáků ze 4.S, 5.S a 3.A pod vedením prof. Štěpánky Markové a Magdaleny Rytinové zapojily do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post bellum s názvem Příběhy našich sousedů. Týmy měly za úkol „vyzpovídat“ pamětníky z Čakovic, natočit jejich vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

Výsledky jejich práce a práce žáků ze ZŠ zhodnotila 3. března 2022 odborná porota po prezentaci výstupů všech čtyř týmů z čakovické základní školy a čakovického gymnázia.

Paměť národa - příběhy našich sousedů

Tým 3.A a 5.S prezentuje svůj projekt. Foto: © Gymnázium Čakovice

Tým studentů 4.S ve složení Adam Krupka, Jakub Michálek, Kateřina Mikotová, Anna Ondřichová a Hana Tomková vyzpovídal Jana Sládečka, pamětníka spojeneckého náletu na Prahu 9 dne 25. března 1964. Výsledkem je audioreportáž, kterou si můžete poslechnout zde.

Paměť národa - příběhy našich sousedů

Tým 4.S s profesorkou Štěpánkou Markovou. Foto: © Gymnázium Čakovice

Druhý tým ze 3.A a 5.S ve složení Olesya Chayka, Lucie Moudrá, Jan Navrátil, Karolína Štukavcová a Aneta Vedralová na základě výpovědí Zdeny Kloudové vytvořili audioreportáž spolu s animací, které zachycují příběh jejího života v komunistickém Československu.

Paměť národa - příběhy našich sousedů

Student 5.S Jan Navrátil děkuje paní Zdeně Kloudové. Foto: © Gymnázium Čakovice