Roboti z Tchaj-wanu posílí vybavení našeho gymnázia

Díky spolupráci hlavního města Prahy a Tchaj-pejské hospodářské a kulturní kanceláře naše gymnázium obdrželo čtyři výukové roboty, kteří posílí naše vybavení ve výpočetní technice. Darovaní roboti jsou věrné modely průmyslových robotických ramen, naši mají navíc ještě kola s pohonem. Budou pomůckou nejen v informatice, ale i v matematice, fyzice a dalších předmětech.

Roboty jsme převzali na tiskové konferenci na Magistrátu hlavního města Prahy za účasti primátora Zdeňka Hřiba. „Na začátku roku 2020 jsme povýšili partnerství, které má Praha s Tchaj-pejí už od roku 2001, na úroveň sesterských měst a prohloubili tak spolupráci s Tchaj-wanem. Roboti pro pražské školy jsou pouze první ochutnávkou z této oblasti, následovat budou další projekty, o kterých nyní jednáme,” uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

primátor Zdeněk Hřib

Robota si vyzkoušel i primátor Prahy MUDr. Zdeněk Hřib. Foto: MHMP

„Je třeba poděkovat za tuto příležitost vzájemné spolupráce, která umožní pražským školám posunout se zase o kus dál. Konkrétní oblasti nastavení pražsko-tchaj-wanské spolupráce v oblasti vzdělávání už teď formulujeme ve spolupráci s Pražským inovačním institutem. Kromě pomoci s materiálním vybavením škol plánujeme hlavně společné projekty a aktivity studentů našich středních škol nebo třeba společnou organizaci vědeckých soutěží. Bude to taková vzájemná výměna know-how,” doplňuje radní hlavního města Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Obdržená robotická ramena jsou pro nás skvělou interaktivní pomůckou, která pomůže studentům připravit se na dynamický rozvoj společnosti. Tyto roboty využijeme při výuce informatiky a v projektové výuce – studenti se seznámí s širokou škálou praktických úloh, např. stavbou modelového domu, robotizovanou chemií nebo modelovou výrobní linkou.

Darovaná robotická ramena jsou pro nás velkou pomocí pro rozšíření výuky informatiky na našem gymnáziu. Díky tomuto daru z Tchaj-wanu budou mít naši studenti možnost seznámit se s praktickou výukou robotiky v mnohem větším měřítku a na vyšší úrovni, než doposud. Robotika se postupně stane součástí všeobecného vzdělání. I když nejsme odborná škola přímo připravující studenty na výzvy průmyslu 4.0, je nutné je seznámit mj. s možnostmi průmyslové automatizace,” vysvětluje ředitelka čakovického gymnázia Iva Nosková.

ředitel Tchaj-pejské hospodářské a kulturní kanceláře Ke Liang-ruey

Roboty předal ředitel Tchaj-pejské hospodářské a kulturní kanceláře Ke Liang-ruey. Foto: MHMP

Roboty nám předal ředitel Tchaj-pejské hospodářské a kulturní kanceláře Ke Liang-Ruey. „Praha je známá pro svou bohatou historii a kvalitní architekturu, ale současné vedení Prahy míří i do budoucnosti. Používá technologie a inovace tak, aby zvyšovalo úroveň života svých občanů. V rámci našeho partnerství sdílíme osvědčenou praxi, která nám pomůže vzájemně růst. Jsem rád, že jsme se shodli na společném postupu právě v oblasti vědy a vzdělávání,” dodává pan Ke Liang-Ruey.